Poradniki · Nierdzewne · A2-70 · A4-70 · 18.10.2026
A2 czy A4: którą stal nierdzewną wybrać do śrub
A2 rozważ do łagodnej ekspozycji; A4 — gdy większe znaczenie mają chlorki, np. sól drogowa lub morska. Molibden zwiększa odporność A4 na korozję wżerową, ale nie daje odporności na każde środowisko. 70 i 80 opisują wytrzymałość, nie odporność na korozję. Sprawdź też szczeliny, temperaturę i możliwość mycia. Łączniki nośne w hali basenowej wymagają osobnego doboru według projektu; sam napis A4 nie wystarcza.
Opracowanie: specjaliści Świata Śrub · Źródła i zasady redakcyjne
Przed zakupem rozdziel trzy decyzje
środowisko · wytrzymałość · wykonanie
Wskazanie inżynierskie
kolejność doboru, nie tabela trwałości
- Środowisko: ustal chlorki, szczeliny, temperaturę i czyszczenie. Sam napis „na zewnątrz” nie określa ekspozycji.
- Nośność: odczytaj wymaganą klasę, średnicę i skok z dokumentacji. A4-80 nie jest automatycznym zamiennikiem śruby 8.8 lub 10.9.
- Komplet: potwierdź materiał i klasę nakrętki, podkładki, tolerancje oraz procedurę montażu. Cena i stan dotyczą wybranego wariantu.
Różnica w jednym zdaniu
gatunki wg ISO 3506-1 · EN 10088
A2 to stal chromowo-niklowa, A4 — chromowo-niklowo-molibdenowa. Molibden podnosi odporność na korozję wżerową, którą wywołują chlorki; poza tym obie stale zachowują się podobnie. Są austenityczne, nie dają się hartować, a wytrzymałość zyskują wyłącznie przez umocnienie na zimno — przy ciągnieniu drutu, spęczaniu łba i walcowaniu gwintu.
Ni 8–19 %; molibdenu norma nie wymaga
AISI 304 wg EN 10088
wżery w soli drogowej, wodzie morskiej i basenowej
śruby i nakrętki
najczęściej stosowana nierdzewna na łączniki
Cr 16–18,5 %, Ni 10–15 %
AISI 316 / 316L wg EN 10088
wybrzeże, sól drogowa, mycie środkami z chlorem — z granicą opisaną niżej
śruby; nakrętki A4-80
molibden i więcej niklu
ISO 3506-1 zna też inne grupy austenityczne. A1 to stal automatowa z dodatkiem siarki, łatwa w obróbce, ale mniej odporna. A3 i A5 to odmiany A2 i A4 stabilizowane tytanem lub niobem przeciw korozji międzykrystalicznej — dlatego popularna stal 1.4571 jest w tym systemie grupą A5, a nie A4.
Co znaczy 70 i 80 w A2-70 i A4-80
wg ISO 3506-1:2020
Liczba po myślniku to klasa wytrzymałości: minimalna wytrzymałość na rozciąganie Rm podzielona przez 10. A2-70 ma Rm co najmniej 700 MPa, A4-80 — 800 MPa. To liczba o wytrzymałości, nie o korozji: A4-80 nie jest „bardziej nierdzewna” od A4-70, tylko mocniejsza. Klasa jest wspólna dla grup — A2-70 i A4-70 spełniają te same wymagania mechaniczne.
| Klasa | Rm min. [MPa] | Rp0,2 min. [MPa] | Stan materiału |
|---|---|---|---|
| 50 | 500 | 210 | miękki, bez umocnienia; niemagnetyczny |
| 70 | 700 | 450 | umocniony na zimno (pręt ciągniony); najczęstsza klasa |
| 80 | 800 | 600 | silnie umocniony na zimno |
| 100 | 1000 | 800 | dla stali austenitycznych dodana w wydaniu 2020 |
Porównanie z klasami 8.8 i 10.9: A4-80 ma tę samą wytrzymałość na rozciąganie co 8.8, ale niższą granicę plastyczności — 600 MPa wobec 640 MPa dla 8.8 do M16. A2-70 z Rp0,2 450 MPa jest od 8.8 wyraźnie słabsza. Nierdzewnej nie podstawia się więc w miejsce 8.8 jeden do jednego.
Nakrętki opisuje ISO 3506-2 tym samym kodem. Liczba to tu naprężenie od obciążenia próbnego podzielone przez 10: 700 MPa dla klasy 70 i 800 MPa dla klasy 80, dla nakrętek o wysokości co najmniej 0,8d.
Wskazanie inżynierskie
dobór pary śruba–nakrętka
Najprościej: nakrętka tej samej grupy stali i tej samej klasy co śruba — A2-70 do A2-70, A4-80 do A4-80. Nakrętka A2 na śrubie A4 nie uzyskuje odporności A4. O trwałości całego połączenia decydują również pozostałe części, szczeliny i ekspozycja, nie sam materiał śruby. Obciążenie nierdzewnego połączenia przeliczaj na Rp0,2 jego klasy, nie na klasę stali węglowej, którą zastępuje.

Gdzie rozważyć A2, gdzie A4, a gdzie potrzebny jest osobny dobór
o wyborze decydują chlorki
Chlorki są ważnym czynnikiem ryzyka, ale nie jedynym. Znaczenie mają również temperatura, odczyn, stężenie osadów, czas zwilżenia i dostęp tlenu w szczelinach. Deszcz spłukujący powierzchnię to inne warunki niż woda zalegająca pod uszczelką. Molibden zwiększa odporność A4 na wżery, lecz nie usuwa potrzeby oceny całego połączenia.
Dlatego nierdzewnych nie dobiera się wprost z kategorii korozyjności C1–C5 opisanych w artykule o powłokach — te kategorie opisują stal węglową i cynk. Eurokod EN 1993-1-4 liczy dla stali nierdzewnych osobny wskaźnik: z ekspozycji na chlorki, na SO₂ i z tego, czy deszcz lub mycie spłukuje powierzchnię. Z niego wynika wymagana klasa odporności CRC, od I do V. W tym systemie A2 (1.4301) to klasa II, A4 (1.4401, 1.4404) — klasa III.
Łagodna ekspozycja — punkt wyjścia
- wnętrze suche, ogrzewanerozważ A2
- hala nieogrzewana, kondensacjarozważ A2
- elewacja, balustrada w mieścierozważ A2
- taras, ogród, ogrodzenie z dala od dróg i morzarozważ A2
łagodna ekspozycja to punkt wyjścia; sprawdź szczeliny, osady i sposób czyszczenia
Chlorki i warunki szczególne — co sprawdzić
- pas nadmorski, porty, łodzierozważ A4
- rozbryzg soli drogowej: jezdnie, mosty, parkingirozważ A4
- przetwórstwo spożywcze, mycie środkami z chloremrozważ A4
- pływalnia, elementy regularnie czyszczonewg projektu
- pływalnia, konstrukcja nośna bez regularnego czyszczeniawg projektu
czyszczenie samo nie stanowi dopuszczenia A4 do elementu nośnego; potwierdź gatunek i warunki projektu
Kryta pływalnia wymaga rozróżnienia zastosowań. Poręcz regularnie zwilżana i utrzymywana nie pracuje w tych samych warunkach co łącznik podwieszenia nad niecką. BSSA opisuje podatność stali 304 i 316 na korozję naprężeniową w atmosferze niektórych hal basenowych. Dla elementu nośnego, którego awaria może zranić ludzi, nie przyjmuj A4 na podstawie samego planu czyszczenia. Potrzebny jest dobór konkretnego gatunku i warunków eksploatacji w projekcie, z uwzględnieniem właściwego wydania EN 1993-1-4.
Wskazanie inżynierskie
dobór gatunku do konstrukcji nośnej — projektant wg EN 1993-1-4
Śruby i kotwy nośne nad basenem — podwieszenia sufitów, oświetlenia, konstrukcji dachu — zamawia się według projektu, z wpisaną stalą, a nie „A4 z półki”. Dla dostępnych elementów niekonstrukcyjnych dobór nadal uwzględnia środowisko i utrzymanie; nie przenoś go na podwieszenia lub kotwy nośne. Tę samą ostrożność zachowaj przy łącznikach na stałe zamkniętych w strefie rozbryzgu soli, gdzie nie dociera deszcz.
Czy śruby nierdzewne rdzewieją?
rdza obca · chlorki · szczeliny
Mogą — choć często nie rdzewieje sama stal nierdzewna. Najczęstszy przypadek to rdza obca: drobiny zwykłej stali przylegające do powierzchni utleniają się i barwią śrubę na rudo. Pochodzą z iskier szlifierki i spawania, ze szczotek i narzędzi używanych wcześniej do stali węglowej, z rdzawej wody kapiącej z elementów powyżej. Nieusunięte potrafią zapoczątkować wżery także w samej nierdzewce.
Drugi przypadek to chlorki. Na wybrzeżu woda morska odparowuje w drobnych nierównościach powierzchni, a stężony roztwór soli zostawia na A2 brązowy nalot i wżery. Trzeci to szczeliny: pod podkładką, w gwincie, pod uszczelką. Wilgoć stoi tam bez dostępu tlenu, więc warstwa pasywna nie ma jak się odbudować — korozja zaczyna się w szczelinie wcześniej niż na otwartej powierzchni.
Wskazanie inżynierskie
montaż i pielęgnacja
- Nie czyść nierdzewnych łączników szczotką ani wełną ze zwykłej stali i nie używaj narzędzi, którymi obrabiano stal węglową. Do nierdzewnej — szczotki ze stali nierdzewnej.
- Nie szlifuj ani nie spawaj stali czarnej obok zamontowanych nierdzewnych łączników; jeśli trzeba — osłoń je.
- Na wybrzeżu i przy drogach solonych spłukuj osady soli wodą. Elementy, których nie myje deszcz, korodują szybciej niż te na otwartej przestrzeni.
- Rudy nalot usuń od razu, zanim przejdzie w wżery; zwykły nalot rdzy obcej nie oznacza, że śruba jest z gorszej stali.
Zacieranie gwintu (galling) — jak go uniknąć
praktyka montażowa
Stal austenityczna pod dużym naciskiem i przy poślizgu ma skłonność do sczepiania się powierzchni: materiał przenosi się z jednego zwoju na drugi, opór rośnie, aż nakrętka staje w miejscu. Sprzyja temu ciepło — szybkie wkręcanie wkrętarką albo kluczem udarowym — oraz piasek, opiłki i zadziory w gwincie. Na zacieranie bardziej podatne są miękkie śruby klasy 50 z gwintem toczonym niż umocnione na zimno klasy 70 i 80.
Wskazanie inżynierskie
zalecenia producentów łączników, nie wymóg normy
- Wolno i równo. Dokręcaj ręcznie albo na niskich obrotach, płynnie; unikaj kluczy udarowych i pulsacyjnych.
- Smar na gwint. Pasta przeciwzatarciowa (anti-seize) albo smar do wysokich nacisków. Smar obniża tarcie, więc ten sam moment daje wyraźnie większe napięcie — moment dobieraj do potwierdzonych warunków tarcia. Sama pasta nie potwierdza μ = 0,10; wartości orientacyjne z takim założeniem podaje tabela momentów dla nierdzewnych.
- Czysty gwint. Bez piasku, opiłków i zadziorów. Śruby z uszkodzonym gwintem nie wkręcaj na siłę.
- Nakrętka z innej grupy nie pomaga. Sama zamiana nakrętki A2 na A4 albo odwrotnie nie chroni przed zatarciem — obie stale są austenityczne i zachowują się podobnie.
- Gdy gwint zaczyna stawiać opór — zatrzymaj się i odkręć, zamiast dociskać. Zatartej nakrętki nierdzewnej zwykle nie da się już odkręcić; zostaje jej przecięcie.
Nierdzewka z aluminium i z ocynkiem
korozja galwaniczna
Stal nierdzewna jest szlachetniejsza od cynku i aluminium. W parze z nimi, przy wilgoci, to cynk albo aluminium korodują szybciej, a nierdzewna śruba jest chroniona. Ile szybciej — zależy od stosunku powierzchni. Mała nierdzewna śruba w dużej blasze aluminiowej albo w ocynkowanej konstrukcji to układ korzystny i powszechnie stosowany. Odwrotny — ocynkowana śruba w nierdzewnej blasze — nie: mała anoda przy dużej katodzie znika najszybciej.
Wskazanie inżynierskie
dobór par, nie norma
- Mały nierdzewny łącznik w dużym elemencie aluminiowym lub ocynkowanym ma korzystniejszy stosunek powierzchni niż układ odwrotny. Nadal oceń wilgoć, chlorki i szczeliny.
- Jeśli projekt wymaga izolacji, obejmij nią także trzpień i styk w otworze, np. odpowiednią tuleją. Sama podkładka z EPDM nie izoluje gwintu. Powłoki dobiera się do całej pary metali; nie zabezpieczaj wyłącznie mniej szlachetnego metalu.
- W suchym wnętrzu, bez elektrolitu, ogniwo nie działa i izolowanie zwykle nie jest potrzebne.
Kierunek połączenia, stosunek zwilżanych powierzchni i izolację opisuje poradnik o korozji galwanicznej.
Czy nierdzewna śruba może być magnetyczna?
skutek umocnienia na zimno
Może i nie jest to wada. Stal austenityczna w stanie wyżarzonym jest niemagnetyczna, ale spęczanie łba, walcowanie gwintu i ciągnienie drutu przemieniają część austenitu w martenzyt odkształceniowy, który reaguje na magnes. Dlatego śruby klas 70 i 80 — umocnione na zimno — często lekko przyciągają magnes, zwłaszcza na łbie i gwincie, czasem na tyle, że do niego przylgną. Miękka klasa 50 pozostaje niemagnetyczna. Sam wynik próby magnesem nie określa odporności na korozję ani nie odróżnia A2 od A4; sprawdź oznaczenie i dokumentację.
Przykład: wymiana łącznika przy drodze solonej
od ekspozycji do zapisu zamówienia
Wskazanie inżynierskie
przykład czytania dokumentacji, nie projekt balustrady
Jeśli projekt przewiduje śrubę ISO 4017 M10 × 40 A4-80, zamów pełne oznaczenie wraz ze wskazaną nakrętką i podkładką. Nie zastępuj go zapisem „M10 INOX” ani śrubą A2-70 tylko dlatego, że pasuje do otworu. Rozmiar klucza sprawdź w doborze klucza, a warunki dokręcania w dokumentacji połączenia.
Jak rozpoznać A2 i A4 na łbie i na etykiecie
wg ISO 3506-1 i ISO 3506-2
ISO 3506-1 wymaga oznaczenia śrub z łbem sześciokątnym i z gniazdem sześciokątnym od M5: grupa stali, klasa wytrzymałości i znak producenta — w miarę możliwości na łbie. Nakrętki od M5 oznacza się wg ISO 3506-2 tym samym kodem. Molibdenu nie widać gołym okiem, więc jedynym dowodem grupy stali jest to oznaczenie i dokumentacja dostawy.
- A2-70
- grupa A2, klasa 70: Rm min. 700 MPa — np. DIN 933 A2-70, ISO 4762 A2-70, nakrętka DIN 934 A2-70
- A4-70
- grupa A4 (z molibdenem), klasa 70 — np. DIN 931 A4-70
- A4-80
- grupa A4, klasa 80: Rm min. 800 MPa — np. DIN 933 A4-80, nakrętka DIN 934 A4-80
- znak producenta
- litery lub symbol wytwórcy; obowiązkowy razem z grupą i klasą
Oznaczenie wg ISO 3506-1 (śruby) i ISO 3506-2 (nakrętki); przykłady z katalogu
Na etykiecie i w opisie produktu szukaj pełnego oznaczenia z klasą. Sam napis „A2” albo „INOX” mówi o grupie stali, ale nic o wytrzymałości.
Z katalogu
produkty, o których mowa w artykule · ceny brutto
- ISO 4762 · 73 wariantyŚruba imbusowa ISO 4762, stal nierdzewna A2-70, pełny gwintod 11,39 złbrutto/opak
- ISO 4762 · 45 wariantówŚruba imbusowa ISO 4762, stal kwasoodporna A4-80, pełny gwintod 37,70 złbrutto/opak
- DIN 985 · 8 wariantówNakrętka samohamowna DIN 985, stal kwasoodporna A4-80od 41,35 złbrutto/opak
- DIN 603 · 45 wariantówŚruba zamkowa DIN 603, stal nierdzewna A2-70, pełny gwintod 27,50 złbrutto/opak
- DIN 933 · 94 wariantyŚruba z łbem sześciokątnym DIN 933, stal kwasoodporna A4-80od 31,87 złbrutto/opak
- DIN 1587 · 7 wariantówNakrętka kołpakowa DIN 1587, stal kwasoodporna A4-80od 64,76 złbrutto/opak
- DIN 931 · 78 wariantówŚruba z łbem sześciokątnym DIN 931, stal nierdzewna A2-70od 35,15 złbrutto/opak
- ISO 4762 · 28 wariantówŚruba imbusowa ISO 4762, stal kwasoodporna A4-80, niepełny gwintod 27,88 złbrutto/opak
Źródła i dokumentacja
Wskazane materiały i wydania norm wykorzystano przy opracowaniu artykułu. Link do normy może prowadzić do opisu wydawcy; dostęp do pełnego tekstu bywa płatny. Wskazania inżynierskie oznaczamy osobno od wymagań norm.
- 1.
Stainless steels for swimming pool building applications — selection, use and avoidance of SCC
BSSA
Rozróżnienie zastosowań w pływalni; podatność 304 i 316 na SCC oraz dobór elementów nośnych, czyszczenie i inspekcja.
- 2.
- 3.
ISO 3506-2
ISO
Własności mechaniczne nakrętek nierdzewnych.
- 4.
AD 342 — Stainless steel fasteners
SCI
Klasy śrub i nakrętek, zacieranie i łączenie z innymi materiałami.
- 5.
Stainless Steel in Contact with Other Metallic Materials (2009)
Euro Inox
Rozdz. 2–5: warunki korozji galwanicznej, stosunek powierzchni metali, zastosowania i zapobieganie.
Czytaj dalej
Poradniki · 54 artykuły- Powłoki9 minPowłoki i odporność na korozję
- Korozja7 minKorozja galwaniczna: co z czym łączyć
- Klasy7 minKlasy wytrzymałości śrub i nakrętek: 4.6, 5.6, 8.8, 10.9, 12.9

